wtorek, 24 lipca 2018

Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry - Fotografia

Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry - Fotografia
Wystawa towarzysząca XX Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze
Termin wystawy: 14.IX - 13.X. 2018r.
 wernisaż 21.IX.2018r. godz. 18.00
Miejsce prezentacji i wernisażu: Galeria BWA w Jeleniej Górze. ul. Długa 1
Organizator projektu: Jeleniogórskie Centrum Kultury
Współorganizator:  Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze

Ewa Andrzejewska "Karkonosze"

Wojciech Zawadzki  "Karkonosze"
 
 
         21 września 2018 r. o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy dwojga wybitnych twórców polskiej fotografii -  Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego. Wystawa towarzyszy obchodom  XX Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze jednej z najważniejszych imprez fotograficznych o tematyce górskiej w Polsce, organizowanej od czterdziestu lat przez Jeleniogórskie Centrum Kultury (wcześniej pod nazwą WDK i RCK).

Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki to artyści do końca życia związani z Jelenia Górą, byli głównymi organizatorami życia artystyczno – fotograficznego w Jeleniej Górze. Ich rola w integracji środowiska fotograficznego w Polsce jest nieoceniona. Pracowali w Jeleniogórskim Centrum Kultury i tam zajmowali się organizacją Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, górskich plenerów, wszechnic fotograficznych, prowadzili Galerię Korytarz, powołali szkołę fotografii przy JCK i przez całe życie byli aktywni twórczo. Propagowali tradycyjne techniki w fotografii, pracę w ciemni fotograficznej. Uczestniczyli we wszystkich najważniejszych prezentacjach fotografii w Polsce.

Wystawa jest prezentacją najwyższej klasy fotografii górskich z Tatr, Karkonoszy, Gór Stołowych, Rudaw Janowickich i Pienin, które Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki tworzyli równolegle do innych swoich cykli fotograficznych. Fotografie wykonane zostały w sposób tradycyjny, w ciemni, metodą fotochemiczną, są stykami i powiększeniami wykonanymi z wielkoformatowych negatywów.  Stanowią przykład  szlachetnego rzemiosła fotografii i piękna wykreowanych obrazów. Na wystawie można zobaczyć ponad 100 fotografii. Najstarsze prace Wojciecha Zawadzkiego z Karkonoszy i Rudaw Janowickich pochodzą z lat siedemdziesiątych,  Ewy Andrzejewskiej z osiemdziesiątych. Prace do wystawy wypożyczone zostały od spadkobierców artystów Jana Zawadzkiego  i Przemysława Winczewskiego.

Katalog towarzyszący wystawie zawiera wszystkie najważniejsze, często nieznane fotografie górskie Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego zebrane w jednym, 200 stronicowym wydawnictwie z tekstami krytycznymi o twórczości fotograficznej artystów i notami biograficznymi, w kontekście fotografii górskiej. Projekt graficzny katalogu  wykonała  Monika Aleksandrowicz. 
Wydanie katalogu  jest szczególnie ważne dla upamiętnienia  twórczości fotograficznej  Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego w pierwszą rocznicę ich śmierci, oraz przypomnienia o ich działalności kulturalnej.
Koordynator projektu
: Joanna Mielech

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Jeleniej Góry.


Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

                                                                 Patronat honorowy:
 
 Patronat medialny: