Atelier pod Śnieżką

U podnóża Śnieżki, na wysokości ok. 1400 m n.p.m., w okolicy obecnego schroniska „Dom Ślaski” i przy nieistniejącym już schronisku Obří bouda (dawniej Riesenbaude) istniały dwa atelier fotograficzne należące do Adolfa Hartmanna i Fritza Goebla. Pierwsze atelier założył Adolf Hartmann w latach 90. XIX wieku i bez względu na pogodę fotografował w nim turystów na tle Śnieżki namalowanej na płótnie. Na początku XX wieku drugie atelier tuż obok otworzył Fritz Goebel, który z kolei fotografował turystów najczęściej na tle prawdziwej Śnieżki. Oba atelier działały do lat 40. XX wieku. 

Niewiele informacji możemy dziś znaleźć o właścicielach tych atelier. Dokumenty z archiwum w Karpaczu z czasów przed II wojną światową uległy zniszczeniu lub ich los jest nieznany.  

Czy Adolf Hartmann był synem malarza i fotografa i czy zanim założył filię swojego atelier pod Śnieżką prowadził zakład i sklep fotograficzny Großschönau w Saksonii, czy też pochodził z  Dessau, gdzie działalność prowadził fotograf o tym samym imieniu i nazwisku? Na przełomie XIX i XX wieku w Berlinie na ul. Schumannstrasse 14a zakład prowadził Fritz Goebel. Czy to ten sam fotograf, który kilkanaście lat później otworzył zakład pod Śnieżką?  Te fakty trudno dziś ustalić - to historia do odkrycia.  Ale pozostało sporo fotografii po obu tych fotografach spod Śnieżki. A na nich ciekawy ślad epoki – turyści wyglądający bardzo elegancko mimo górskiej wędrówki, pozujący uważnie  i bez pośpiechu, z dużą świadomością utrwalanej chwili. Czas, który dawno przeminął.


fotografia z atelier Adolfa Hartmanna

Po latach wracamy do tej historii. Fotografie turystów na tle Śnieżki wykonali po ponad osiemdziesięciu latach po zakończeniu funkcjonowania dawnych atelier, dokładnie w ich miejscu,  zawodowi fotografowie z Polski i z Czech w ramach pleneru „Atelier pod Śnieżką” organizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Powstało ponad dwieście fotografii, na których utrwalono kilkaset osób - współczesnych wędrowców w Karkonoszach. W strojach jakże odmiennych niż kiedyś,  często z trudem przystających choćby na ułamek chwili do fotografii pamiątkowej - jakby z mniejszą wiarą w jej moc niż kiedyś. 

W Atelier pod Śnieżką w roku 2022 fotografowali:

Tomasz Michałowski

Ctibor Košťál 

Sławoj Dubiel

Petr Zinke

Rafał Swosiński

Tomasz Mielechfot. Tomasz Michałowski
fot . Tomasz Michalowski

fot. Tomasz Mielech
fot. Tomasz Mielech


fot. Ctibor Košťál


fot. Rafał Swosiński